Tālr.: +371 28643874 Krimuldas 2, Rīga, LV-1039

Mēs Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā

14. oktobrī, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves (LFK) lasītavā (Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāvā) notika "Dainu skapja  Atvērto durvju diena". Pasākumu apmeklēja 5.a, 7.a un 7.b klases skolēni ar savām skolotājām.

Pasākumā krātuves pētniece, fondu glabātāja Dr.philol.h.c. Māra Vīksna skolēnus iepazīstināja ar Dainu skapja tapšanas vēsturi, iekārtojumu un saturu, nozīmi zinātnē un kultūrā.

Skolēniem izdevās izlasīt gan vecajā drukā, gan latviešu drukas aizlieguma laikā slāvu burtiem pierakstītās latviešu tautasdziesmas, uzzināt, ka katrai tautasdziesmai ir savs numurs, sava vieta gan Krišjāņa Barona veidotajā sistēmā, gan Dainu skapī.

Folkloras pētniece pastāstīja, ka Dainu skapis ir izgatavots Maskavā 1880. gadā pēc Krišjāņa Barona paša zīmēta rasējuma, kad viņam kļuva par sarežģītu sakārtot atsūtītās tautasdziesmas līdz tam izmantotajās papirosu papīra kastītēs. 1893. gadā, kad tekstu skaits sasniedza jau apmēram 150 000, tas tika atvests uz Latviju. Dainu skapis no praktiska priekšmeta, darba rīka kļuvis par bieži pieminētu latviešu garīgās kultūras simbolu. Kopš 1940. gada oriģinālo Dainu skapi glabā Latviešu folkloras krātuve, tāpēc 2014. gadā līdz ar LFK pārcelšanos uz Latvijas Nacionālo bibliotēku  Dainu skapis aplūkojams “Gaismas pils” 5. stāvā.

Skolēni noskaidroja, ka Dainu skapim ir 70 atvilktnītes, katrai no tām ir vēl 20 sadaļas, ka Dainu skapja augstums ir 160cm, platums – 66cm, bet dziļums – 42cm. Skapja apakšā lielākajās trīs atvilktnēs glabājas citi vērtīgi dokumenti – vēstules un Krišjāņa Barona iesāktais vārdu rādītājs.

Tā kā pasākums norit UNESCO nedēļas ietvaros, bija iespēja uzzināt, ka 2001. gadā Dainu skapis iekļauts UNESCO starptautiskajā reģistrā "Pasaules atmiņa". Šobrīd Dainu skapis ir pilnībā arī digitalizēts un tiešsaistē lasāms www.dainuskapis.lv.

Latviešu valodas un literatūras skolotāja Solvita Suhanova